مهدی نخل احمدی متولد 1358 در شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی است . وی تحصیلات خود را تا پایان مقطع متوسطه در تربت جام گذرانده و پس از آن مدرک کارشناسی فیزیک هسته ای خود را از داشگاه ملی بیرجند اخذ نموده است . او در دوران دانشجویی در داشگاه بیرجند فعالیتهای متعددی از جمله دبیر انجمن اسلامی داشگاه بیرجند , دبیر شورای هماهنگی کانونهای فرهنگی , عضو شورای نظارت بر نشریات دانشگاه , دبیر چندین همایش و جشنواره دانشجویی و مشاور دانشجویی فرماندار بیرجند داشته است.

مهدی نخل احمدی بعد از فارغ التحصیلی مدتی به کار تدریس فیزیک در مدارس تربت جام مشغول بوده است که به دلیل پاره ای مشکلات سیاسی در زمان دانشجویی، که منجر به صدور حکم برای وی شده بود، پس از مدتی از سوی حراست آموزش و پرورش استان خراسان از تدریس منع میشود. در همان زمان وی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی شهر خود بوده و فعالیتهای خود را عمدتا در زمینه های فرهنگی در شهرستان و خصوصا با قشر جوان شهر ادامه میدهد.

بعد از انتخابات سال 88 وی به دلیل پاره ای مشکلات مجبور به خروج از کشور شده و در کشور ایتالیا اقامت میکند . او تحصیلات خود را در رشته ی فیزیک پزشکی در شهر تورین ایتالیا ادامه داده و هم زمان به فعالیتهایی در زمینه های حقوق بشری و حقوق اهل سنت مبادرت میورزد . مهدی نخل احمدی به عنوان اولین اهل سنت ، دو بار در شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد حقوق اهل سنت سخنرانی کرده و به مواردی چند از نقض حقوق این جمعیت چشم گیر در کشور ایران پرداخته است.

او در مدت اقامت خود در خارج از كشور بعنوان تحليلگر سياسى و روزنامه نگار با نشريات و رسانه هاى مختلف درخصوص حقوق بشر و حقوق اهل سنت همكارى داشته و هدف و آرزوى خود را ” داشتن يك ايران آزاد كه در آن همه شهروندان از حقوق برابر و منصفانه برخوردار باشند” دانسته است.