تاريخچه شبکه

یقینا زبان ، ادبیات وفرهنگ فارسی ازجمله قدیمی ترین وغنی ترین گنجینه های جهان بشری است . آمارها نشان می دهد بیش از یکصد و بیست میلیون نفر از مردم جهان با این گویش زندگی و صحبت میکنند که حدود هشتاد میلیون نفر در ایران، سی میلیون در افغانستان و ده میلیون در تاجیکستان و کشورهایی همچون ازبکستان زندگی میکنند . زبان فارسی بخش عظیمی از بلوچستان پاکستان ، کردستان عراق ، کشورهای اروپایی ، آسیای میانه و آمریکا را نیز به خود اختصاص داده است واز اینرو ضرورت ترویج رسانه های فارسی زبان در جامعه بشری احساس میشود.

ورود اسلام به سرزمین پارس توسط خلیفه دوم مسلمین عمر بن الخطاب رضی الله عنه سبب آمیخته شدن دو فرهنگ اسلامی وایرانی در بسیاری از زمینه ها شد که منجر به رشد علوم اسلامی وباروری فرهنگ ایرانی گشت واز سویی شکل گیری روابط تاریخی – فرهنگی بین اعراب و پارسیان را در برداشت که تا به امروز پایدار است. این امردردو دهه اخیر بسبب سیاست دولتها در توسعه نفوذ اقتصادی، فرهنگی وحتی سیاسی خود در کشورهای همسایه فزونی گرفته و نقطه عطفی در ماهیت تلاش تداخلات فرهنگی بوده است.

در عصر تکنولوژی متاثر شدن فرهنگ ملت ها از رسانه های ماهواره ایی در حالی صورت می گیرد که حقیقتا تا چند سال گذشته جای رسانه های فارسی زبان اهل سنت بشدت محسوس میشد و بر تمامی دعوتگران اسلامی ، رهبران و خیرین واجب بود تا آستین همت را بالا زده و عرصه را برای شکل گیری یک رسانه جهانی فارسی زبان با عقیده اهل سنت و جماعت مهیا نموده تا امت راازگرایش به شرک والحاد ، خرافات و بدعتهای تحمیلی برحذردارند واز آنجایی که این امر تبدیل به یک ضرورت قطعی شده بود جمعی از علمای متعهد فارسی زبان داوطلب شدند تا تمام مساعی خویش را در امر تأسیس شبکه تلویزیونی فارسی زبان بر منهج اهل سنت و جماعت به کار بندند .
تا اینکه با توکل برالله وبا هدف ترویج فرهنگ ناب اسلامی و سنت رسول اکرم صلی الله علیه این امر تحقق پیدا کرد و شبکه جهانی نوربعنوان اولین رسانه فارسی زبانی که اصول خود را براساس دین مبین اسلام برمنهج اهل سنت وجماعت پایه ریزی نموده در روز شنبه 19 مرداد ماه سال 1387 هجری شمسی مصادف با 6 شعبان 1429 هجری قمری و 9 آگوست 2008 میلادی دیده به جهان گشود و پخش آزمایشی اولین برنامه های خود را بر روی ماهواره های هوتبرد ، عرب سات ونایلسات آغاز نمود.

 

معرفی شبکه

در دنیای پرتلاطم رسانه ها ، آمارها نشان میدهد که امروزه بیش از پنجاه شبکه ماهواره ایی متنوع فارسی زبان با اهداف مختلف سیاسی – مذهبی – اجتماعی مشغول به فعالیت هستند.
من جمله رسانه های ماهواره ایی دولتی کشورهای فارسی زبان – ایران ، افغانستان ، تاجیکستان – که ترویج سیاست های نظام حکومتی شان را سر لوحه کار خود قرار داده که از بارزتریرن آنها میتوان شش شبکه داخلی ، سی شبکه استانی وچهار شبکه ماهواره ای کشورایران و سه شبکه ماهواره ای کشور افغانستان را نام برد.
همچنین شبکه های که با ترویج افکار مسیحیت ، یهودیت و بهائیت همواره تمامی تلاش خود را در تغییر تفکرات مسلمانان بکار بسته اند ویا رسانه های ماهواره ایی فارسی زبانی که تفکرات لا دینی را در رأس سیاستهای اجرایی خود قرار داده اند ویا ده ها شبکه ماهواره ای فارسی زبان مروج مذهب رافضی که با هدف اهانت به مقدسات اهل سنت فارسی زبان مورد حمایت متحدان خود هستند.

در میان این حجم از شبکه های متفاوت فارسی زبان شبکه جهانی نور با الگو گرفتن از قرآن کریم و سنت نبوی ، اخلاق و حکمت را سرلوحه خود قرار داده وتوانسته است با حفظ اعتدال در طرح موضوعات ، دوری ازتوهین ،اهانت ، ناسزاگویی و تعصب مذهبی و با روی آوردن به حکم الله و پیامبرگرامی اش صلی الله علیه و سلم رسالت سنگین رسانه ای خود را شکل دهد و در این راستا موفق شده است تاکنون بیش از یکصد برنامه مفید و هدفمند را با حفظ تنوع ، درقالب های گزارش ، گفتگو، مستند، میزگرد ، سخنرانی وغیره تهیه نماید.

در مدت زمان کوتاهی که ازعمر شبکه جهانی نور می گذرد وعلی رغم پراکندگی جغرافیایی جمعیت فارسی زبان وتعدد شبکه های ماهواره ای این شبکه موفق شده است با توفیقات الهی در میان میلیونها بیننده فهیم خود در جهان من جمله ایران، افغانستان ، تاجیکستان وکردستان عراق جای خود را بازکند ومحبوبیت لازم را کسب نماید و اگرچه اساسی ترین بینندگان شبکه جهانی نور را نیز همین کشورهای مذکور تشکیل می دهند لیکن جای بسی خرسندی است که تماس ها و ایمیل های مخاطبان شبکه نور بیانگر این است که فارسی زبانان در قاره آمریکا، اروپا و کانادا نیز از حامیان این رسانه جهانی بوده و از برنامه های متنوع آن بهره می برند.

 

اهداف شبکه

رهایی از شرک ، بدعت و خرافات وروی آوردن به عقیده صحیح اسلامی
دعوت به نشرو تطبیق فقه اسلامی روان برگرفته از قرآن کریم و سنت نبوی
نشر روحیه محبت و برادری درمیان گروهها و احزاب مختلف اسلامی
تلاش درجهت نشر صلح جهانی و دعوت به گفتگوی های هدفمند
ترویج مبانی اسلامی و دعوت به مرجعیت قراردادن دین مبین الهی
دفاع از مقدسات و حرمتهای الهی با در نظر گرفتن حکمت در دعوت
ارائه برنامه های متنوع اسلامی ، متناسب با نیاز اقشار مختلف جامعه