درسهایی از کتاب بت شکن علامه ابوالفضل برقعی – درس دوازدهم

نقد احادیث کتاب العقل و الجهل

این باب دارای 36 حدیث است که استاد «محمد باقر بهبودی» فقط سه حدیث (اول، دهم و بیست و هفت) ومحمد باقر مجلسی نیز فقط سه حدیث (اول، دهم و هجدهم) را صحیح دانسته است. (اما ایت الله برقعی  در کتاب بت شکن این اندک احادیث تصحیح شده را نیز ضعیف و جعلی دانسته است ) وما تنها این احدیث را ( از کتاب بت شکن ) همگام با ایت الله برقعی مورد بحث و بررسی قرار داده و نیازی به بررسی سایر احادیث این باب که ضعیف و موضوع می باشد نمی بینیم مگر در بعضی موارد که موضوع مهمی را ایت الله برقعی مورد برسی قرار داده باشد ان را ذکر می کنیم.

حدیث 1- یکی از روات خبر مذکور «احمد بن محمد» است که مجهول‌الحال است. اما حديث 10كه مجلسى و بهبودى ان را صحيح دانسته اند تصحيح انها اعتبارى ندارد.  به گفته ایت الله برقعی دقت فرمایید. حدیث 10- یکی از روات آن «احمد بن محمّد» مجهول و مشترک است یعنی این اسم در بین چند نفر مشترک است.

اما حدیث 18 بنابر تصحیح مجلسی. حدیث 18 اولین راوی آن «علی بن ابراهیم» است. راوی دیگر آن «ابوهاشم جعفری» است. گرچه او را ثقه قلمداد کرده‌اند اما روایاتی که از او نقل شده دارای غلو و اکثرا ضد کتاب خداست.

به قول آقای «بهبودی» هر چند وی راوی و صاحب کتاب نبوده اما به نامش کتاب و روایت جعل کرده‌اند،
علی أ‌ی‌حال روایات او دلالت بر غلو و ارتفاع دارد. روات عالم و ثقه از او روایت نمی‌کنند بلکه فقط ضعیفانی از قبیل اسحاق بن محمد نخعی و سهل بن زیاد و محمد بن ولید صیرفی و برقی و … از او حدیث نقل می‌کنند [و یا جعلیات خود را به او نسبت می‌دهند]. اگر انتساب کتاب منسوب به او را صحیح بدانیم، روایات آن، موجب قدحی عظیم است و در نتیجه احادیثش قابل استناد نخواهد بود.

در تأیید سخن ایشان چند نمونه از احادیث «ابوهاشم» در اینجا می‌آوریم: از جمله اکاذیب او آن است که می‌گوید: حضرت هادی ریگی در دهان گذاشت و مکید سپس آن را «ابوهاشم» در دهان خود گذاشت آنگاه به هفتاد و سه زبان دنیا دانا گردید!!

حدیث 27. محمد باقر بهبودی این حدیث را صحیح شمرده. ایت الله برقعی در کتاب بت شکن در رد این تصحیح میگوید : چنانکه مجلسی نیز گفته این روایت مجهول است زیرا «احمد بن محمّد» مشترک است بین ضعیف و غیر ضعیف. علاوه بر این اسحاق بن عمّار نیز فطحی مذهب است. یعنی «عبدالله أفطح» را امام می‌دانسته‌ و حضرت موسی بن جعفررا به امامت قبول نداشت.

جالب است که کلینی در خبر هفتم باب 177 از اسحاق بن عمار نقل کرده که امام کاظم معجزه داشت و از دل مردم آگاه بود و از زمان مرگ مردم خبر می‌داد!!

امّا خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «و کسی نمی‌داند فردا چه به دست می‌آورد». (لقمان / 34)

و می‌فرماید: «(ای پیامبر) بگو نمی‌دانم با من و با شما چه خواهد شد». (الأحقاف / 9)

با اینکه مجلسی این حدیث را مجهول شمرده، امّا معلوم نیست چرا آقای بهبودی این حدیث را صحیح پنداشته است! ای کاش ایشان به متن حدیث نیز توجّه می‌کرد.

درسهایی از کتاب بت شکن علامه ابوالفضل برقعی – مقدمه

درس اولدرس دومدرس سومدرس چهارمدرس پنجم

درس ششمدرس هفتمدرس هشتمدرس نهمدرس دهم

درس یازدهم – درس دوازدهم – درس سیزدهم – درس چهاردهم – درس پانزدهم

درس شانزدهم (پایان)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *