کاهش سفر ایرانیان به خارج از کشور به بیش از نصف

تحریم‌های آمریکا، سفر ایرانیان به خارج از کشور را به بیش از نصف کاهش داده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از کاهش بی سابقه سفر ایرانیان به خارج از کشور خبر داد.

ولی تیموری گفته است در هفت ماه نخست سال جاری 4 میلیون و 704 هزار و 509 ایران به خارج از کشور سفر کرده‌اند، که مقصد بیشتر آنها کشورهای زیارتی، ترانزیتی و ارزان بوده است.

کاهش ارزش تومان بر اثر تحریم‌های آمریکا، اکثریت مردم ایران را از سفر بازداشته است.

ایالات متحده آمریکا در 16 مرداد و 14 آبان ماه شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران اعمال کرده است.

در سال گذشته 10 میلیون و 524 هزار و 952 نفر ایرانی به خارج از کشور سفر کرده‌اند.

اما امسال با در نظر گرفتن سفر زیارتی ایرانیان با ارز دولتی و بدون پرداخت عوارض خروج از کشور به زیارتگاه شیعیان در عراق، سفر ایرانیان به خارج از کشور خیلی بیشتر از آمارهای رسمی افت داشته است.

افزایش نرخ عوارض خروج از کشور و بلیط همراه با کاهش ارزش تومان از عوامل دیگر کاهش سفر ایرانیان به خارج از کشور است.

دولت ایران در برنامه اول قیمت گذاری ارز، مقداری ارز به نرخ دولتی در اختیار مسافران خارج از کشور قرار داد.

اما بعد از اظهارات علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر غیر ضروری بودن سفرهای سیاحتی ایرانیان به خارج از کشور، پرداخت ارزی دولتی به این دسته از مسافران قطع شد.

به گفته معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، سفر ایرانیان به خارج از کشور با هواپیما در مهر ماه امسال در مقایسه با مهر سال گذشته 33 درصد کاهش یافته است.

وی در ادامه گفته است کشورهای عراق، ترکیه، امارات، گرجستان، آلمان، قطر و عربستان به ترتیب مقصد سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور بوده است.

گرجستان طی ماه‌های گذشته از ورود ایرانیان به این کشور جلوگیری کرد و بسیاری از ایرانیان که با هدف کار و تجارت با ویزای گردشگری به این کشور سفر کرده بودند، دیپورت کرد.

انتقال مواد مخدر و رفتار ناشایست ایرانیان بویژه در نوشیدن مشروبات الکلی از عوامل برخورد خشونت آمیز پلیس گرجستان با گردشگران ایرانی بوده است.

به گفته تیموری، حدود 70 درصد از ایرانی‌ها؛ ترکیه، امارات و قطر را برای رسیدن به کشور ثالث استفاده می‌کنند، بدون آنکه هدف از سفر این دسته از ایرانی‌ها به خارج از کشور را مشخص کند.

به گزارش هیات عام گردشگری دولت اقلیم کردستان، شمار گردشگران ایرانی طی سال جاری به اقلیم کردستان 25% کاهش یافته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *