واکنش‌ها به طرح بنیامین نتانیاهو برای الحاق کرانه باختری به خاک اسرائیل

کشورهای اسلامی به سخنان اخیر بنیامین نتانیاهو مبنی بر الحاق بخشی از کرانۀ باختری رود اردن به خاک اسرائیل واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.

به گزارش يورونيوز، نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه در جریان یک سخنرانی انتخاباتی که از تلویزیون این کشور پخش شد، وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات عمومی سه‌شنبۀ آینده ۱۷ سپتامبر، حاکمیت اسرائیل را تا درۀ اردن و شمال دریای مرده (بحرالمیت) گسترش دهد.

طرح این وعده‌ها واکنش تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین دولتهای اردن، ترکیه و عربستان سعودی را در پی داشت.

صائب عریقات، دیپلمات ارشد فلسطینی و رئیس هیأت فلسطینیِ مذاکره‌کننده با اسرائیل برای تشکیل کشور مستقل، چنین حرکتی را «جنایت جنگی» خواند.

حنان عشراوی، عضو ارشد سازمان آزادیبخش فلسطین نیز اعلام کرد که نتانیاهو نه تنها مخالف طرح «دو دولت» است بلکه در حال از بین بردن همه شانس‌ها برای رسیدن به صلح است.

ایمان صفادی، وزیر خارجه اردن این طرح را عامل «تشدید جدی» تنش‌ها در منطقه خواند و هشدار داد که این کار می‌تواند «کل منطقه را به سمت خشونت سوق دهد».

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه وعده‌های نخست‌وزیر اسرائیل را «نژادپرستانه» توصیف و از او به دلیل «دادن همه گونه پیام‌ غیرمجاز و غیرقانونی و خشونت‌آمیز» در آستانۀ انتخابات انتقاد کرد.

عربستان سعودی این سخنان را محکوم کرد و عامل تشدید بحران‌های منطقه‌ای و رساندن آن به مرحله‌ای خطرناک خواند. ریاض همچنین خواستار تشکیل نشست اضطراری وزرای خارجۀ ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری‌های اسلامی شد.

اتحادیه عرب نیز این سیاست را «تهاجم» و یک «پیشروی خطرناک» توصیف کرد و در بیانیه‌ای اعلام داشت که طرح نتانیاهو نقض قوانین بین‌الملل و ویران کنندۀ پایه‌های صلح در خاورمیانه است.

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ میلادی کرانۀ باختری را به اشغال خود درآورده اما از الحاق این مناطق به خاک خود سخنی نگفته است. فلسطینی‌ها معتقدند تمام این منطقه بخشی از کشور مستقل آنها در آینده خواهد بود.

نتانیاهو پیش از این نیز بارها تاکید داشته است که اسرائیل به دلایل امنیتی باید همواره حضور نظامی خود را در دره اردن حفظ کند.

هشدار سازمان ملل

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل نیز ضمن هشدار به اسرائیل دربارۀ این طرح اعلام کرد: «موضع دبیرکل همیشه واضح بوده است. اقدامات یکجانبه به روند صلح کمک نمی‌کند.»

او افزود: «تصمیم‌های اسرائیل برای تحمیل قوانین، حوزه قضایی و مدیریت خود بر سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری، هیچ اثر حقوقی بین‌المللی ندارد و تنها ویران کنندۀ پتانسیل‌های احیای مذاکرات برای رسیدن به صلح و عملی کردن راه حل دو دولت است.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *