واکنش‌های تند جهانی در به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم غاصب صهیونیستی بر جولان توسط آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با امضای فرمانی حاکمیت رژیم غاصب صهیونیستی بر بلندی های جولان را به رسمیت شناخت. این تصمیم ترامپ با واکنش های تند جهانی مواجه شد.

 

سازمان ملل: موقعیت بلندی‌های جولان تغییر نیافته است

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد طی اظهاراتی در نشست خبری روزانه خود در واکنش به تصمیم آمریکا در به به‌رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از سرزمین اشغالی گفت: موقعیت بلندی‌های جولان تغییر نیافته و سیاست سازمان ملل نسبت به بلندی‌های جولان در قطعنامه‌های شورای امنیت این سازمان به وضوح اعلام شده است.

رژیم غاصب صهیونیستی، بلندی‌های جولان را در جریان «جنگ شش روزه» سال 1967 اشغال و در سال 1981 انضمام آن به خاک خود را اعلام کرد، اما این اقدام از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه شماره 497 در سال 1981 با اشغال بلندی‌های جولان توسط رژیم غاصب صهیونیستی مخالفت کرده و گفت: تصمیم رژیم صهیونیستی مبنی بر حاکمیت و اعمال قوانین خود در بلندی‌های جولان اشغالی پوچ و فاقد اعتبار قانونی در عرصه بین‌المللی است.

 

اتحادیه اروپا: حاکمیت اسراسیل بر جولان را به رمسیت نمی‌شناسیم

دفتر سخنگوی اتحادیه اروپا در واکنش به رسمیت شناخته شدن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان از سوی ترامپ اعلام کرد که این اتحادیه هیچ یک از الحاقات رژیم غاصب صهیونیستی از سال 1967 به بعد از جمله الحاق بلندی‌های جولان را به رسمیت نمی‌شناسد.

در جوابیه‌ای که این دفتر در پاسخ به سوال یک خبرنگار منتشر کرده با تاکید بر عدم تغییر موضع اتحادیه اروپا در موضوع سرزمین‌های اشغالی، آمده است: “ما حاکمیت اسرائيل بر سرزمین‌هایی که پس از ژوئن 1967 اشغال شده را بر اساس حقوق بین‌الملل به رسمیت نمی‌شناسیم و این مناطق را جزوی از خاک رژیم غاصب صهیونیستی نمی‌بینیم”.

روسیه: تصمیم آمریکا درباره بلندی‌های جولان مغایر با حقوق بین‌المللی است

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه طی سخنانی در شبکه رادیویی «Russkoye» این کشور ضمن انتقاد از تصمیم آمریکا در به‌رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از سرزمین رژیم غاصب صهیونیستی گفت: این تصمیم با حقوق بین‌المللی مغایرت دارد و متاسفانه می تواند به افزایش تنش در خاورمیانه منجر شود.

خانم زاخارووا همچنین با اشاره به اینکه مقامات روسیه قبلا چندین بار در این زمینه اظهار نظری کرده‌اند، افزود: این گونه اقدامات که تمام تلاش‌های بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نادیده می گیرند، تنها منجر به وخامت بیشتر اوضاع می شوند.

لازم به ذکر است دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا فرمان ریاست جمهوری مبنی بر به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم غاصب صهیونیستی بر بلندی های جولان را امضا کرد.

وی در 21 مارس جاری با انتشار مطلبی در حساب کاربری رسمی خود در تويتر گفت: پس از 52 سال وقت آن فرا رسیده است تا حاکمیت رژیم غاصب صهیونیستی بر بلندی‌های جولان توسط آمریکا به رسمیت شناخته شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه شماره 497 در سال 1981 با اشغال بلندی‌های جولان توسط رژیم غاصب صهیونیستی مخالفت کرده و گفت: تصمیم رژیم غاصب صهیونیستی مبنی بر حاکمیت و اعمال قوانین خود در بلندی‌های جولان اشغالی پوچ و فاقد اعتبار قانونی در عرصه بین‌المللی است.

واکنش بریتانیا به تصمیم ترامپ در خصوص بلندی های جولان

وزارت امور خارجه بریتانیا در بیانیه ای در واکنش به امضای فرمان ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم غاصب صهیونیستی بر بلندی های جولان این منطقه را به عنوان سرزمین تحت اشغال عنوان کرد.

در این بیانیه همچنین با تصریح بر اینکه بریتانیا برنامه ای برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائيل بر بلندی های جولان ندارد آمده است: بر اساس حقوق بین المللی و منشور سازمان ملل الحاق یک سرزمین با استفاده از زور ممنوع است.

گفتنی است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فرمان ریاست جمهوری مبنی بر به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم غاصب صهیونیستی بر بلندی های جولان را امضا کرد.

بلندی‌های جولان از سال 1967 تا به امروز از سوی رژیم غاصب صهیونیستی اشغال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *