نیمی از جمعیت  ایران به زیر «خط فقر مطلق» رفت

در حالی مرکز آمار ایران متوسط هزینه خانوار شهری را ماهیانه ۲میلیون و ۷۴۶ هزارتومان اعلام کرده است که سبد معیشت خانوار فراتر از ۵ میلیون تومان برآورد شده و نه تنها دستمزد کارگران افزایشی نداشته، بلکه حداقل دستمزد آنها یک میلیون و ۳۷۵ هزار و۵۵۴ تومان است.

شورای عالی کار در آخرین نشست خود در سال ۱۳۹۶ حداقل دستمزد ماهانه کارگران برای ۳۰ روز کاری را با ۲۰ درصد افزایش نسبت به دوره قبل خود، یک میلیون و ۱۱۴ هزار و ۱۴۰ تومان تعیین کرد. بر اساس این گزارش، حق مسکن ۴۰ هزار تومان و بن نقدی کارگری همان رقم ۱۱۰ هزار تومان مورد توافق نمایندگان کارگری و کارفرمایی قرار گرفت.

طبق مصوبه‌ای که شورای عالی کار داشت، حق اولاد برای هر فرزند زیر ۱۸ سال ۱۱۱ هزار و ۴۱۴ تومان و به نسبت برای هر تعداد فرزند این میزان افزوده می‌شود. بنابراین حداقل حقوق دریافتی برای یک فرد متاهل که دارای یک فرزند زیر ۱۸ سال است، با احتساب حق مسکن و بن نقدی به یک میلیون و ۳۷۵ هزار و ۵۵۴ تومان رسید و همین طور حداقل حقوق برای افراد مجرد یک میلیون و ۲۶۴ هزار و ۱۴۰ تومان پرداخت خواهد شد.

در شرایطی که حداقل حقوق کارگران در سال ۹۷ حدود یک میلیون و ۳۷۵ هزار و ۵۵۴ تومان تعیین شد، متوسط هزینه خانوار شهری طبق گزارش مرکز آمار ۲میلیون و۷۴۶ هزار تومان است و وزارت کار نسبت به برگزاری جلسه شورای عالی کار و اقدام برای ترمیم دستمزد کاری نکرده است که این موضوع گلایه کارگران را به همراه دارد.

⬅ محاسبه سبد معیشت خانوار

نتیجه این آمارگیری نشان می‌دهد که متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار شهری ۳۲۹.۵۲۵ هزار ریال (سالانه ۳۲ میلیون و ۹۵۲ هزار و۵۰۰تومان) بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ۱۵.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار شهری۷۶.۷۵۰ هزار ریال با سهم ۲۳.۳ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۲۵۲.۷۷۵ هزار ریال با سهم ۷۶.۷درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با ۲۲.۱ درصد مربوط به هزینه‌ آرد، رشته،   غلات، نان و فرآورده‌های آن و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۴۳.۰درصد مربوط به مسکن بوده است.

طرح آمارگیری برای محاسبه نرخ سبد معیشت خانوار

طرح آمارگیری هزینه ودرآمد خانوار با هدف برآورد متوسط هزینه‌ها و درآمد یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سال گذشته با آمارگیری از ۱۸هزار و ۷۰۱ خانوار نمونه در نقاط شهری و ۱۹هزار و ۲۶۱ خانوار نمونه در نقاط روستایی کشور انجام شد.

نتایج مطالعات مرکز آمار ایران نشان می دهد، متوسط میزان درآمد ماهیانه خانوار شهری با رشد۱۵.۶درصدی به ۳ میلیون و ۵۷هزار تومان و میزان هزینه خانوار شهری نیز با رشد ۱۵.۷ درصدی به ماهیانه ۲ میلیون و ۷۴۶ هزار تومان رسیده است. علاوه بر این متوسط میزان درآمد ماهیانه یک خانوار روستایی با رشد ۱۴.۱ درصدی به یک میلیون ۶۸۰ هزار تومان و میانگین هزینه خانوار روستایی نیز با رشد ۱۳.۹ درصدی به یک میلیون و ۴۸۹ هزار تومان رسیده است.

⬅نرخ سبد معیشت خانوار، فراتر از مرز ۵ میلیون و سیصد هزار تومان

فرامرز توفیقی، نماینده شورای عالی کاردر ارتباط با آخرین محاسبات «سبد معیشت» می گوید: سبد معیشت خانوار از مرز ۵ میلیون تومان گذشته‌است؛ سه هفته قبل، سبد معیشت خانوار ، حدود چهار میلیون و نهصد هزار تومان بود ولی اکنون با این جهش اخیر قیمت‌ها، نرخ سبد از۵ میلیون تومان هم رد شده است و اگر بخواهم دقیق‌تر باشم باید بگویم نرخ سبد حدود ۵ میلیون و سیصد هزار تومان است.

⬅چشم اندازی تاریک  با تورم ۶۰درصدی و گسترش خط فقر مطلق به ۵۰٪ جمعیت کشور

اینک با بررسی سبد معیشتی خانوار کارگری ایران، باید منتظر رفتن نیمی از جمعیت  کشور به زیر «خط فقر مطلق» باشیم که خود نشان از بروز یک فاجعه ملی است. از این پیشتر، اقتصاددانان تاکید کردند که «اثرات مخرب تحریمها » و ادامه سیاست‌های فعلی ارزی از جمله فعالیت بازار«ثانویه» ارز باعث «فروغلطیدن ناگهانی میلیون‌ها نفر از افراد جامعه به «زیر خط فقرمطلق» و بروز فاجعه ملی می‌شود. از همین رو کارگران با تمسخر به روحانی خدا قوت می‌گویند!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *