نسل کشی در میانمار

مدیر سازمان مردم نهاد “دفتر اروپای برمه” تاکید کرد که هیچ کس فکر نکند که بتواند از زیر مجازات کشتار مسلمانان آراکان در میانمار به راحتی شانه خالی کند.

هارن یاونگوی مدیر سازمان مردم نهاد “دفتر اروپای برمه” که در زمینه حمایت از حقوق مردم میانمار فعالیت دارد، اظهار داشت: مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا با تصویب لایحه‌ای، حملات نظامی و اعمال خشونت توسط دولت میانمار علیه اقلیت مسلمانان روهینگیا را «نسل‌کشی» اعلام کرد. هیچ کس نمی تواند از مجازات ارتکاب چنین جنایتی فرار کند.

وی افزود: تحقیقات دیوان بین اللمللی کیفری، گزراش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل را تایید می کند.

یاونگوی با بیان اینکه لایحه باعث می شود تا کشور های دیگر نیز خشونت دولت میانمار علیه مسلمانان آراکان را به عنوان نسل کشی بخوانند گفت: هیچ کس فکر نکند که بتواند از زیر مجازات کشتار مسلمانان آراکان در میانمار به راحتی شانه خالی کند.

او تاکید کرد: باید هرچه سریعتر برای کمک به مسلمانان آراکان اقدام کرد. آنها به یک جایگاه امن در میانمار نیاز دارند.

گفتنی است، مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا لایحه ای را با اکثریت مطلق تصویب کرد که براساس آن خشونت‌ها و حملات ارتش میانمار در سال 2017 علیه اقلیت مسلمان روهینگیا “نسل کشی” بوده است.

در این رای گیری تنها یک نماینده رای منفی و 394 نماینده دیگر رای مثبت دادند.

این لایحه که توسط استیون جوزف چابوت، نماینده حزب جمهوری‌خواه، به مجمع عمومی اعلام شد، از قانون گذاران خواست تا “تأیید کنند که اعمال خشونت ارتش میانمار علیه مردم روهینگیا نسل کشی است. همچنین بازداشت دو روزنامه نگار خبرگزاری رویترز توسط حکومت میانمار نیز ناعادلانه بوده و این افراد باید آزاد شوند.

این دو خبرنگار حین تهیه گزارش درباره وضعیت مسلمانان آراکانی در میانمار و سرکوب آنها توسط ارتش این کشور بازداشت شده و به هفت سال حبس محکوم شده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *