مولوی عبدالحمید: اعتراف‌ اجباری قابل قبول نیستند

مولوی عبدالحمید در سخنرانی مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (۱ شهریور ۱۳۹۸)، ضمن نکوهش «گرفتن اعتراف‌ اجباری» از متهم، آن را «مغایر با شریعت اسلام» دانستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به جزئیاتی که اخیرا پیرامون ترور دانشمندان هسته‌ای ایران در رسانه‌ها منتشر شده است، اظهار داشت: اخیرا جزئیاتی در خصوص پروندۀ ترور دانشمندان هسته‌ای در رسانه‌ها افشا شده مبنی بر اینکه کسانی که به اتهام ترور این دانشمندان دستگیر و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند، تحت شکنجه اعتراف به این جرم کرده‌اند و این اعتراف ساختگی بوده است.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه گفت: از دیدگاه اسلام هر اعترافی که زیر فشار و شکنجه گرفته شود هیچ اعتباری ندارد و دین اسلام به این اقدام اجازه نداده است. کسانی که با توسل به زور و شکنجه از افراد اعتراف می‌گیرند دین اسلام را نشناخته‌‌اند.

وی در ادامه افزود: اینکه برخی افراد فردی دیگر را گروگان گرفته و از طریق شکنجه از او اعتراف می‌گیرند که فلان مبلغ پول از او می‌خواهند و یا مرتکب فلان جرم شده است، چنین اعترافی به‌هیچ‌ وجه قابل قبول نیست. گرفتن اعتراف‌ اجباری خلاف شریعت اسلام بوده و قابل قبول نیست.

 

مولوی عبدالحمید در ادامه افزود: همۀ ما در نظام جمهوری اسلامی موظفیم که از رهنمودهای دین اسلام پیروی کنیم. اگر قاضی برای گرفتن اعتراف، حکم تعزیر در حق کسی صادر کند این حکم با تعالیم اسلامی مطابقت نداشته و چنین اعترافی هم از دیدگاه اسلام اعتباری ندارد. لذا خواستۀ ما از مسئولان جمهوری اسلامی آن است که اجازۀ چنین اتفاقاتی را در هیچ ارگان و نهادی ندهند.

وی بر لزوم تغییر در بعضی سیاست‌ها در سطوح مختلف تاکید کرد و گفت: همۀ ما انسان هستیم و ممکن است دچار خطا و اشتباه بشویم، اما مهم این است که اشتباه خود را بپذیریم و در خودمان تغییر بیاوریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *