ممانعت و جلوگیری از ورود بیش از 200 نفر از شهروندان ایرانی به گرجستان

طی روزهای اخیر، از ورود تعدادی از شهروندان ایرانی که قصد ورود به کشور گرجستان را داشتند، ممانعت به عمل آمده است. در حالی که خبرگزاری فارس تعداد این افراد 46 نفر اعلام کرده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اما از دیپورت 200 نفر خبر داد.

بر اساس گزارش دوشنبه 3 دسامبر خبرگزاری فارس، این روند از هفته گذشته شدت گرفته و تا ساعت هشت شب 30 نوامبر (نهم آذر ماه) تعداد ایرانیانی که از ورود به تفلیس منع شده‌اند، به 46 نفر رسیده است. 18 نفر از این تعداد، صبح جمعه با پرواز قشم ایر وارد فرودگاه تفلیس شدند اما نتوانستند وارد کشور شوند و نکته قابل توجه اینکه بخش اعظم آنها کسانی بودند که از طریق آژانس‌های مسافرتی و به عنوان گردشگر اقدام به سفر کرده، هم بلیط برگشت و هم بیمه مسافری داشته‌اند.

بر اساس این گزارش از سوی دیگر برخی اخبار رسیده حاکی از آن است که در این میان به همراه داشتن مواد مخدر، یکی از دلایل تفتیش بدنی مسافران بوده است.

گرجستان از جمله کشورهایی است که ایرانیان برای سفر به این کشور نیازی به اخذ ویزا ندارند و می‌توانند به مدت 45 روز در این کشور اقامت داشته باشند و اگر شخصی کارت اقامت گرجستان را نداشته باشد و بخواهد اقامتش را تمدید کند، با خروج از این کشور و ورود مجدد به آن می‌تواند برای 45 روز دیگر در گرجستان بماند و تمدید این مدت برای بارهای متوالی نیز امکان‌پذیر است؛ منوط به اینکه شخص مورد نظر ولو برای یک ساعت، خاک گرجستان را ترک و دوباره وارد شود؛ البته مدتی است از ورود مجدد این افراد به خاک گرجستان جلوگیری به عمل می‌آید و به نوعی ریجکت می‌شوند.

گزارش شده که بر اساس آمار غیررسمی در حال حاضر 40 هزار ایرانی در گرجستان حضور دارند که 10 هزار نفر از آنها دارای کارت اقامت هستند.

بر اساس این گزارش برخی از نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی که در مسیر ایران به گرجستان در حال خدمات رسانی هستند، در این باره عنوان می‌کنند که این حجم از دیپورت‌ها بی سابقه است و حتی به برخی از آنها اعلام شده که برای هر پرواز بین 10 تا 20 جای خالی در نظر گرفته شود، تا افراد دیپورت شده را به ایران بازگرداندند.

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در کنفرانس خبری در خصوص دیپورت شهروندان ایرانی از مرزهای گرجستان توضیح داد و گفت: این اتفاق در مرزهای زمینی و هوایی گرجستان اتفاق افتاده به‌طوری که تا دیروز 200 نفر از مرزهای این کشور به‌دلایل مختلف دیپورت شده‌اند.

بهرام قاسمی اظهار کرد: برخی از این افراد مدارک اولیه و لازم را نداشتند و برخی آژانس‌ها و گروه‌ها هم که صلاحیت لازم را نداشتند با گرفتن مبالغی از شهروندان برای عزیمت آنها به این کشور اقدام کرده‌اند.

وی به کسانی که قصد دارند به گرجستان سفر کنند توصیه اکید کرد با دقت و احتیاط و داشتن مدارک معتبر به این کشور سفر کنند و فریب شرکت‌هایی را که صلاحیت لازم در این زمینه را ندارند، نخورند.

قاسمی در ادامه گفت: برخی مشکلات هم مربوط به دولت گرجستان است که در حال پیگیری هستیم و قرار است سفارت ما با مقامات ذی‌ربط این کشور در این خصوص گفت‌وگو کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یادآور شد: برخی از کسانی که از مدارک کافی و معتبر برخوردار بودند به آنها هم اجازه ورود داده نشده و علت این امر برای ما روشن نیست و در این خصوص هم گلایه‌مند هستیم و گفت‌وگوها را با طرف گرجی ادامه خواهیم داد تا مسئله روشن شود و این روند ادامه پیدا نکند.

وی ادامه داد: در عین حال گزارش‌هایی از اندک افرادی داریم که غیر از نداشتن مدارک لازم متهم به دارا بودن مواد مخدر بودند که اینها هم در حد اتهام بوده و سفارت وظیفه دارد که درباره این افراد پیگیری کند و نتیجه روشن شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *