مصر از عبور محموله‌های نفتی ایران از کانال سوئز به‌سوی سوریە جلوگیری کرد

بنا به گزارش برخی رسانه‌ها دولت مصر از عبور محموله‌های نفتی ایران از کانال سوئز به سمت سوریه جلوگیری کرده است.

بنابراین گزارش این اقدام مصر باعث شد ایران نفت خود را از طریق خاک عراق و با تانکر به سوریه صادر کند.

روزنامه‌ی عربستانی “السعودیه الآن” گزارش کرده که دولت مصر، در اقدامی ناگهانی از عبور محموله‌های نفتی ایران از کانال سوئز به سمت سوریه جلوگیری کرده است.

در اواخر مارس ۲۰۱۹ نیز روزنامه‌ی وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشته بود که آمریکا از مصر خواسته است که از عبور نفت‌کش‌های ایرانی از کانال سوئز و ارسال نفت به سوریه جلوگیری کند.

وب‌سایت خبری “فرارو” روز یکشنبه ۲۵ فروردین نیز به استناد به گزارش اخیر این روزنامه‌ی سعودی نوشته است، که این اقدام مصر موجب شده ایران از طریق خاک عراق و با تانکر به سوریه نفت صادر کند. بنابراین گزارش، ایران در هفته‌ی گذشته از طریق عراق ۱۲۰۰ تانکر نفت به سوریه صادر کرده است.

در ادامه‌ی این گزارش آمده است: “سوریه به نفت نیاز دارد و با بحران سوخت مواجه است. به نظر می‌رسد که عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر، که هفته‌ی گذشته با همتای آمریکایی خود، دونالد ترامپ، دیدار کرده است، تصمیم گرفته است که از صادرات نفت ایران از کانال سوئز به سوریه جلوگیری کند.”

بنا بر گزارش “فرارو” عماد خمیس، نخست‌وزیر سوریه، چند روز پیش در دیدار با روزنامه‌نگاران سوری گفته است از شش ماه پیش تاکنون، مصر از عبور نفت صادراتی ایران به سوریه از کانال سوئز ممانعت می‌کند.

به گفته‌ی خمیس، تمام تلاش‌های دولت سوریه برای متقاعد کردن مقامات مصری به استمرار صادرات نفت ایران به سوریه شکست‌خورده است. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که ایران ماهانه حدود دو میلیون بشکه نفت به سوریه صادر می‌کند.

یک منبع ایرانی در گفت‌وگو با روزنامه‌ی الاخبار جلوگیری مقامات مصری از عبور نفت‌کش‌های ایران از کانال سوئز را تأیید کرد. میثم صادقی، مشاور وزارت اقتصاد ایران، به این روزنامه گفت: “مصر از چند وقت پیش، به خاطر پایبندی به تحریم‌های آمریکایی، با عبور نفت‌کش‌های (ایرانی) مخالفت می‌کند.”

به گزارش روزنامه‌ی “السعودیه الان”، دولت سوریه ۴۰ درصد قیمت اصلی نفت ایران را پرداخت می‌کند. بنا به این گزارش احتمالاً پیش از تحریم‌های ایران، همه نفتی که سوریه از ایران دریافت می‌کرد، مجانی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *