لغو اولین کنگرەی زبان مادری در مهاباد

بر اساس گزارش های منتشر شده به نقل از دبیرخانه کنگره زبان مادری در مهاباد، که پیشتر با انتشار اطلاعیەای اعلام کرده بود که این دبیرخانه توانایی لازم را برای برگزرای کنگره زبان مادری را ندارد و برنامه اجرای کنگره زبان مادری در شهرستان مهاباد که قرار بود، در تاریخ دوم اسفند ماه سال جاری برگزار شود، لغو شده است.

لازم به ذکر است که مؤسسه فرهنگی و آموزشی (سوما) با جلب نظر اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مهاباد برای همکاری با این مؤسسه قرار بود، این کنگره را بصورت سراسری و با تکیه بر فرهنگ بومی و محلی و در راستای تقویت هویت ملی برگزار کند، که به دلایل نامشخصی که تاکنون اعلام نشده، برگزاری آن لغو شده است. گفتنی ست که علیرغم مجوز اداره ارشاد، لغو این کنگره با فشار نهادهای امنیتی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که، بر اساس اصل 15 قانون اساسی تدریس به زبان مادری در مدارس و مراکز آموزشی بلامانع بوده و همچنین این امر یکی از شعارهای دولت روحانی هنگام انتخابات بوده است. اما متاسفانه تاکنون این مهم، تحقق نیافته، و مسئولین مرتبط در به سرانجام رساندن آن تلاش جدی صورت نداده اند.

 

اطلاعیەی دبیرخانەی کنگرە در پی می‌آید

با سلام و در نهایت ادب و عرض احترام به خدمت تمامی هموطنان و مخاطبان عزیز در جای جای میهن اسلامی و سرافراز ایران عزیز می‌رساند که با عنایت به گستره‌ی ملی کنگره و استفاده از ظرفیت‌ تمامی اقوام و مذاهب ایران اسلامی، این دبیرخانه توان اجرای کنگره را نداشته و موضوع اجرای کنگره در مورخه ۱۳۹۷/۱۲/۲ لغو و فراخوان مذکور (کان لم یکن) تلقی می‌گردد، لذا مراتب پوزش و طلب بخشش مجریان را به حضورتان اعلام می‌داریم.

با سپاس فراوان

دبیرخانه کنگره زبان مادری

۱۳۹۷/۱۰/۱۵

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *