قاچاق سالانه “دو ميليارد تن” از خاک ایران

یک مقام سازمان محیط زیست ایران روز شنبه ٢٤آذر ماه، از ادامه قاچاق خاک مراتع و مزارع ایران به خارج از این کشور خبر داد.

علی مریدی، مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، به خبرگزاری ایسنا گفت: “قاچاق خاک‌های ایران از دهه ۸۰ شروع شده و همچنان ادامه‌دار است.”

مریدی در ادامه گفت: “قاچاق خاک‌های مراتع و مزارع بیشتر از استان‌های جنوبی از جمله استان فارس صورت می‌گیرد.”

به گفته این مقام سازمان محیط زیست، مقصد اصلی خاک ایران “کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌ویژه امارات و قطر است که در امارات برای ساخت جزایر مصنوعی و در قطر برای خشک کردن دریا استفاده می‌شود”.

مریدی بە چگونگی انتقال این همە خال از ایران بە کشورهای خلیج اشارەای نکردە است.

در فروردین‌ماه امسال نیز یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از سازمان حفاظت محیط زیست خواستە بود تا موضوع صادرات و قاچاق خاک را به طور جدی پیگیری کند و از کسانی که مستنداتی درباره “خرید و فروش یا قاچاق خاک” دارند، خواست مدارک مربوطه را به مجلس ارائه کنند. از آن وقت تاکنون خبر دیگری درباره پیگیری این موضوع در مجلس منتشر نشده است.

هفته گذشته رئيس انجمن علوم خاک ايران از فرسایش سالانه “دو ميليارد تن” از خاک کشور خبر داده و برآورد کرد که خسارت ناشی از فرسایش معادل “۵۶ میلیارد دلار” در سال است.

علی‌مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی روز چهارشنبه هفتە گذشته در حاشیه مراسم روز جهانی خاک، گفت: “تاکنون هیچ گزارشی به معاونت آب و خاک و وزارت جهاد کشاورزی در زمینه قاچاق خاک ارائه نشده است.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *