شرایط بسیار دشوار اردوگاه‌های پناهجویان در سوریه

ده‌ها هزار نفر از ساکنان اردوگاه‌های پناهجویان در سوریه شرایط بسیار سختی را تحمل می‌کنند و برای گرم کردن خود ناچار به سوزاندن مواد پلاستیکی و لباس کودکان‌شان هستند.

ده‌ها هزار نفر از ساگنان اردوگاههای پناهجویان در سوریه برای هشتمین سال پیاپی زمستان سردی را پشت سر می‌گذارند و برای گرم کردن خود ناچار به سوزاندن مواد پلاستیکی و لباس کودکان شان شده اند.

این اردوگاه‌ها در مناطق مرزی واقع شده و ساکنان آنها از وسایل گرمایشی محرومند. سوزاندن مواد پلاستیکی برای سلامت آنان بسیار بد است. بنیادهای خیریه تنها نیاز گرمایشی حدود 20 درصد این پناهجویان را تامین می‌کنند.

ام احمد، 43 ساله که در اردوگاه پناهجویان «دانه‌های انقلاب» به سر می برد در این زمینه به خبرنگار آناتولی گفت:

«همیشه مریض هستیم و بیشتر اوقات در بیمارستان سپری می‌کنیم. پولی برای تهیه بخاری نفتی یا هیزم نداریم. برخی اوقات برای گرم شدن لباس های خود را می سوزانیم.

کودکان‌ ما از صبح تا شب به دنبال جمع آوری وسایلی برای سوزاندن هستند. کودکان مدام بیمارند و زمستان را بسیار دشوار و سنگین سپری می کنیم.

فرصت شغلی نداریم. هر چیزی بیابیم برمی‌داریم و می سوزانیم. در روزهای بارانی وسیله‌ای برای گرم کردن خود با آن نمی‌یابیم و به ناچار لباس کودکان خود را می سوزانیم».

سلیم جنید 10 ساله هم تصریح کرد: برادرم به علت از سوزاندن پلاستیک دچار ناراحتی ریوی شده است. عبدالغفاز محمد از ساکنان اردوگاه حمای شرقی نیز اظهار داشت:

«افراد بالغ به علت دود ناشی از سوزاندن پلاستیک بیمار می شوند، چه رسد به کودکان. وسایل گرمایشی که هیچ، حتی توان تهیه نان برای فرزندان را نداریم. برای ما مرگ از زندگی راحت‌تر است.

دکتر عبدالله عماری نیز گفت:

«بیماران زیادی، به ویژه زنان باردار به علت مشکلات ریه و تنفسی به بیمارستان مراجعه می کنند. ساکنان اردوگاه‌ها برای گرم شدن از روش‌های بسیار ابتدایی و خطرناک استفاده می‌کنند. سازمان‌های بین‌المللی به وضعیت این افراد رسیدگی کنند».

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *