رئیس کانون شوراهای کار ایران: تورم سال آینده بیش از 45 درصد خواهد بود

رئیس کانون شوراهای کار ایران با بیان اینکه بر اساس محاسبات گروه کارگری، تورم انتظاری سال آینده بیش از 45 درصد خواهد بود، اعلام کرد که به دنبال راهکارهای نزدیک‌رسانی دستمزد به سبد معاش است.

فرامرز توفیقی با اشاره به جلسه شوراهای عالی کار به خبرگزاری ایلنا گفت: «در ماده 41 قانون کار دو بند وجود دارد؛ تورم و سبد معیشت؛ یک راهکاری که گروه کارگری ارائه داد این بود که تورم روی هزینه‌ها یا همان سبد معیشت اعمال شود و بعد قدر مطلق ریالی آن روی دستمزد اعمال شده و درصد افزایش تعیین شود».

وی با بیان اینکه، دو سبد حداقلی و میانگین را تعیین کردیم ولی هنوز توافق نشده که کدامیک مبنای کار قرار گیرد، در رابطه با نحوه محاسبات و چرایی دوگانه شدن سبد معیشت توضیح داد: «آمار مرکز آمار که در بایکوت آماری بانک مرکزی مبنا قرار گرفته، مربوط به آخر دی ماه است؛ سال‌های قبل بر اساس آمارهای بانک مرکزی، اطلاعات تورمی هفتگی مربوط به تهران را داشتیم و از آنجایی که کارفرمایان ادعا می‌کردند که در تهران شاخص زندگی بالاتر از شهرستان‌هاست که البته باید این ادعا نیز راستی‌آزمایی شود، ما بر اساس حداقل‌های تهران سبد را محاسبه می‌کردیم اما امسال آمارهای بانک مرکزی تفکیکی نیست و مربوط به همه کشور است؛ باز هم کارفرمایان مدعی هستند که باید حداقل‌ها را در نظر بگیریم ولی ما گروه کارگری معتقدیم که چون آمار مربوط به همه کشور است باید میانگین اعداد در نظر گرفته شود».

توفیقی درباره راهکارهای نزدیک‌رسانی دستمزد به سبد معاش اظهار کرد: «بر اساس محاسبات گروه کارگری، تورم انتظاری سال آینده بیش از 45 درصد خواهد بود. در ماده 41 قانون کار دو بند وجود دارد؛ تورم و سبد معیشت؛ یک راهکاری که گروه کارگری ارائه داد این بود که تورم روی هزینه‌ها یا همان سبد معیشت اعمال شود و بعد قدر مطلق ریالی آن روی دستمزد اعمال شده و درصد افزایش تعیین شود».

توفیقی با بیان اینکه قرار شد کارفرمایان و دولتی‌ها روی این راهکار فکر کنند، افزود: «از آنجا که تورم روی کل هزینه‌های زندگی اعمال می‌شود ما به تورم روی سبد معتقدیم نه تورمِ اعمالی روی دستمزد».

احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی 23 آذر 1397 درباره نرخ تورم سال آینده به خبرگزاری ایسنا گفت: «در سال بعد از بحران، مقدار تورم بیش از سال بحران است، زیرا آثار آن با وقفه منتقل خواهد شد، در نتیجه ممکن است ما با تورم بزرگتری در سال آینده روبه‌رو شویم».

وی ادامه داد: «تا آخر آبان ماه میزان تورم 36 درصد بوده است، اما برای فقرا که بیشترین پول خود را صرف غذا می‌کنند، تورم در بخش خوراکی 55.9 درصد است».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *