دفاع 50 عضو دیگر سازمان ملل از مردم کشمیر

پنجاه عضو سازمان ملل در حمایت از سخنان شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در نشست شورای حقوق بشر در ژنو طی بیانیه مشترکی اعلام کردند: هند نقض حقوق بشر در جامو و کشمیر را متوقف کند.

در این بیانیه همچنین آمده است:

“وضعیت فعلی کشمیر اضطراری است. هند به محدودیت‌های ارتباطی، مقررات منع رفت و آمد، بازداشت فعالان سیاسی، استفاده از نیروی نظامی بیش از حد علیه مردم پایان دهد.

نگرانی میشل باچلت، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به اقدامات اخیر هند درست است. برای بررسی موارد «وحشتناک» نقض حقوق بشر در کشمیر باید زیر نظر سازمان ملل یک کمیسیون تحقیق تشکیل شود”.

گفتنی است دهلی نو یک ماه پیش در جامو و کشمیر خطوط ثابت و همراه تلفن را قطع و دست‌رسی به اینترنت را نیز محدود کرده بود.

نمایندگان مجلس قانونگذاری «لوک سبها» پارلمان هند در ششم آگوست لایحه تقسیم ایالت جامو و کشمیر به دو سرزمین اتحادیه جداگانه را تصویب کردند.

این لایحه یک روز پیش نیز در مجلس اعلا «راجیه سبها» پارلمان هند به رای‌گیری گذاشته شده و با 125 مثبت در مقابل 61 رای منفی به تصویب نمایندگان این مجلس رسیده بود.

از سوی دیگر، طرح پیش‌نهادی برای لغو ماده 370 قانون اساسی هند نیز که موقعیت ویژه‌ای به منطقه جامو و کشمیر اعطا می کند، در مجلس قانون‌گذاری با351 رای «بله»، 72 رای «نه» و یک رای «ممتنع» تصویب شده بود.

پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار بریتانیا تاکنون 3 جنگ در سال‌های (1947، 1965 و 1971) میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از 70 هزار نفر در این درگیری‌‌ها کشته شدند.

گروه‌های آزادی‌خواه کشمیر در سال 1989 مبارزه برای استقلال از هند و پیوستن به پاکستان را آغاز کردند. از سال 1989 تاکنون بیش از 100 هزار کشمیری توسط نیروهای امنیتی هند کشته و بیش از 10 هزار زن در این منطقه مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

هر از چند گاهی در خط کنترلی منطقه آزاد کشمیر که در کنترل پاکستان قرار دارد و همچنین منطقه جامو و کشمیر که تحت حاکمیت هند است، درگیری‌هایی میان نظامیان دو کشور روی می دهد. از سال 2003 تاکنون دو طرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس در این منطقه متهم می‌کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *