درخواست یک نماینده مجلس و ۳۴ تشکل دانشجویی برای بررسی «شکنجه» اسماعیل بخشی

یک عضو کمیسیون قضایی مجلس خواستار بررسی نوشته اسماعیل بخشی، فعال کارگری، درباره شکنجه شدنش در زمان بازداشت شد و ۳۴ تشکل دانشجویی نیز برای برگزاری مناظره آقای بخشی و وزیر اطلاعات اعلام آمادگی کردند.

با این حال استاندار خوزستان به نقل از «دستگاه‌های ذیربط» شکنجه شدن آقای بخشی را تکذیب کرده و در عین حال گفته که این نهاد آمادگی دارد این موضوع را بررسی کند.

محمد کاظمی، نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس، روز شنبه ۱۵ دی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت که ادعای آقای بخشی درباره شکنجه باید «بررسی» شود و « کمیسیون مربوطه» در مجلس دراین باره جلسه تشکیل دهد.

وی اضافه کرد: «با این ادعا فضاسازی بسیاری علیه مسئولان کشور صورت گرفته است و باید حتما مورد رسیدگی قرار گیرد.»

اسماعیل بخشی، نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، در اینستاگرام خود با تشریح شکنجه‌های دوره بازداشت خود و سیپده قلیان که به همراه او دستگیر شده بود، خواستار پاسخگویی علنی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در یک مناظره تلویزیونی شده است.

به گفته آقای بخشی، ماموران وزارت اطلاعات او و سپیده قلیان را «کتک می‌زدند» و به آنان «انواع و اقسام فحش‌های رکیک جنسی می‌دادند».

در همین حال ۳۴ تشکل دانشجویی از دانشگاه‌های مختلف ایران درنامه‌ای به وزیر اطلاعات خواستار برگزاری این مناظره شده و آمادگی خود را برای میزبانی آن اعلام کردند.

با این حال استاندار خوزستان سخنان آقای بخشی درباره شکنجه شدن خود را رد کرده است.

غلامرضا شریعتی در مصاحبه با وب سایت جماران گفت: «من امروز موضوع شکنجه را از دستگاه‌های ذیربط جویا شدم، آنها به شدت چنین مسئله‌ای را تکذیب کردند و گفتند که مدارک و مستنداتی در اختیار دارند که شکنجه‌ای در کار نبوده است.»

وی اضافه کرد: «هر کدام از کارگران بازداشت شده پس از آزادی، اگر ادعایی دارند می‌توانند به دستگاه قضایی مراجعه کرده و پیگیری کنند.»

استاندار خوزستان در عین حال گفت که معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری آمادگی دارد «صحبت ها را بشنود و بررسی کند و اگر به مواردی رسید که قانون رعایت نشده یا ظلمی در حق کسی شده از مراجع ذی‌ربط پیگیری کند».

پس از انقلاب ۵۷ بارها و در دوره‌های مختلف فعالان سیاسی با انتشار نامه‌هایی از شکنجه‌های سازمان یافته و طولانی مدت در دوره بازداشت خود خبر داده‌اند و برخی از زندانیان بر اثر شکنجه فوت شده‌اند که نمونه سال‌های اخیر آن ستار بهشتی است.

بازداشتگاه کهریزک از جمله نمونه‌هایی است که در گزارش مجلس ایران به شکنجه زندانیان در آنجا اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *