درآمد یک میلیارد دلاری گروهک تروریستی حزب‌الله لبنان از قاچاق مواد مخدر

روزنامه آلمانی دی ولت می‌نویسد: «حزب‌الله چیزی بیش از یک حزب سیاسی و شاخه‌ی مسلح آن است، و در قالب یک شبکه‌ی جنایی در زمینه‌ی قاچاق مواد مخدر و اسلحه در سراسر جهان، از جمله در آلمان فعال است.»
در گزارش دی ولت آمده است که آزادی عملی حزب‌الله در آلمان امکان فروش مواد مخدر و پولشویی برای این سازمان اسلامی را در قالب باندهای بزرگ فراهم کرده است.
مقامات اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر آمریکا (DEA) تخمین می‌زنند که حزب‌الله از طریق رابط‌های خود ماهانه ۲۰۰ میلیون دلار جابجا می‌کند که اکثر آن از طریق قاچاق مواد مخدر به‌دست می‌آید.
مواد مخدر از آمریکای جنوبی به جنوب آفریقا منتقل شده و از آنجا با کشتی وارد اروپا می‌شود. تنها در بندر هامبورگ در سال گذشته هفت تن کوکائین کشف و ضبط شد که در جریان آن یک باند لبنانی تبار هم دستگیر شدند که گفته می شود با حزب الله لبنان در ارتباط باشد.
در چند سال گذشته اداره مبارزه با مواد مخدر آلمان، به نقش باندهای خانوادگی لبنانی تبار در معاملات کلان مواد مخدر در آلمان اعتراف کرده است.
در گزارش دی‌ ولت آمده است، کارشناسان تخمین می‌زنند که تنها ده درصد محموله‌های مواد مخدر کشف می‌شوند.

درگزارشی تحقیقی از نشریه پولیتیکو هم آمده است که حزب‌الله لبنان افزون بر نقشی که به عنوان یک سازمان نظامی-سیاسی در لبنان و خاورمیانه دارد، مبدل به یک سندیکای فعال بین‌المللی در زمینه اَعمال جنایتکارانه همچون قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه، و پولشویی شده است. بررسی‌های این نشریه نشان می دهد که حزب‌الله لبنان سالانه تا حدود یک میلیارد دلار از طریق این فعالیت های غیر قانونی در آمد خالص دارد.
نشریه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی که در دسامبر ۲۰۱۷ منتشر کرد مدعی شد که دولت اوباما به دلیل رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران، در تحقیقات اداره مبارزه با مواد مخدر این کشور، در چهارچوب این پروژه مانع ایجاد کرده است.
جمهوری اسلامی هم سالانه ۷۰۰ میلیون دلار به حزب الله لبنان کمک مالی می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *