حمله گارد ویژه زندان رجایی شهر کرج به محل نگهداری زندانیان اهل سنت

صبح روز چهارشنبه، تعدادی از نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج با همراهی تعدادی از پرسنل وزارت اطلاعات به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان که محل نگهداری دهها تن از زندانیان سنی مذهب است حمله کرده و چند تن از آنان را مجروح و به شکل خشونت آمیزی وسایل شخصی آنان را تخریب کردند و یا با خود بردند. گفته می‌شود این اقدام به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه و حمایت سایر زندانیان از تصمیم او صورت گرفته است.

ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۱۷ بهمن‌ماه ۹۷، تعدادی از نیروهای امنیتی از جمله پرسنل وزارت اطلاعات و نزدیک به ۲۰۰ تن از نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان حمله کرده و ضمن تخریب و جمع آوری وسایل شخصی زندانیان چند تن از آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

یک منبع مطلع در این باره گفت: “حدود ساعت ۹ صبح، گارد زندان رجایی شهر که حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن بودند، به همراه رییس زندان، غلامرضا ضیایی، چند از نیروهای وزارت اطلاعات و لباس شخصی، به طور وحشیانه‌ای به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی‌شهر حمله کرده و بسیاری از زندانیان اهل سنت را مورد ضرب و جرح قرار دادند و وسایل شخصی زندانیان را تخریب کردند. این اقدام در پی این صورت گرفت که مامورین قصد به زور بردن توحید قریشی به دادگاه را داشتند که با اعتراض سایر زندانیان این بند مواجه شدند. این ضرب و شتم و تخریب وسایل شخصی تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت. نیروهای امنیتی و گارد زندانیان را با الفاظ بسیار رکیک، فحاشی به خانوادها، توهین به اهل سنت، باورها و مقدساتشان مورد آزار و اذیت و هتاکی قرار دادند”.

این منبع در ارتباط با وضعیت زندانیان نیز گفت: “تمامی زندانیانی که مورد ضرب و شتم و آسیب جسمی قرار گرفتند، زخم‌ها و کبودی‌های روی بدن و صورتشان به صورت آشکار مشخص است. توحید قریشی، از ناحیه دست و سر دچار آسیب شدید شد، مریوان کرکوکی، نیز از ناحیه دست و کمر دچار آسیب دیدگی شدید شده است. همچنین نامق دلدل و حمزه درویش، نیز به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. در این بین توحید قریشی، مریوان کرکوکی، نامق دل دل و حمزه درویش، به سلول‌های انفرادی منتقل شده و تهدید به پرونده سازی شدند”.

گزارش شده است عصر روز چهارشنبه مریوان کرکوکی و نامق دلدل بدون رسیدگی پزشکی از سلول انفرادی به بند بازگردانده شده‌اند اما از وضعیت دو زندانی دیگر اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه ۹۷، توحید قریشی، زندانی اهل سنت محبوس در زندان رجایی شهر کرج، از حضور در جلسه دادگاه امتناع کرده بود. دلیل امتناع این زندانی از حضور در جلسه دادگاه عدم رعایت فاصله زمانی قانونی میان تاریخ احضار با تاریخ جلسه دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل خود بوده است. این زندانی در حالی با گشایش پرونده جدید روبرو شده که ماه‌های پایانی محکومیت خود را پشت سر می‌گذارد.

این نخستین‌بار نیست که این‌گونه حملات به بند زندانیان اهل سنت صورت می‌گیرد. در مردادماه سال جاری و در سالیان گذشته نیز زندانیان این سالن بارها مورد حمله و بازرسی توام با خشونت و تخریب وسایل شخصی قرار گرفته‌اند. گفتنی است پیشتر نیز گزارش هایی از این قبیل حملات به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر کرج منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *