تداوم اعتصاب غذا و محرومیت پزشکی در سلول انفرادی حمزه درویش و توحید قریشی

حمزه درویش و توحید قریشی، دو زندانی اهل سنت محبوس در زندان رجایی شهر کرج، از تاریخ ۱۷ بهمن ماه در شرایطی سخت در سلول انفرادی و کماکان در اعتصاب غذا به سر می‌برند. این زندانیان در پی حمله خشونت آمیز نیروهای گارد زندان به سالن محل نگهداری زندانیان اهل سنت مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته بودند. این اقدام پس از امتناع توحید قریشی از حضور در جلسه دادگاه به دلیل عدم دسترسی به وکیل و عدم رعایت فاصله قانونی بین احضار و زمان تعیین شده برای جلسه دادگاه صورت گرفته بود. گفته می‌شود علیرغم احتمال شکستگی دست و پای این زندانیان رئیس زندان دستور منع رسیدگی پزشکی به آنان را صادر کرده است.

دو زندانی اهل سنت محبوس در زندان رجایی شهر کرج، به دلیل مطالبه حقوق قانونی خود توسط نیروهای گارد ویژه مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از روز چهارشنبه ۱۷ بهمن‌ماه ۹۷، در شرایط نامناسب در سلول‌های انفرادی، در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

صبح امروز یک منبع نزدیک به خانواده‌های این دو زندانی در خصوص آخرین وضعیت آنان گفت: “علیرغم پیگیری‌ها و مراجعات فراوان خانواده‌های این دو زندانی، تاکنون پاسخ روشنی در مورد وضعیت آنان ارائه نشده است. خانواده این زندانیان اعلام کرده‌اند که در صورت بروز هر گونه آسیب جسمی یا روحی به سلامتی فرزندانشان، مسئولان زندان و مقامات قضایی را مسئول دانسته و از آنها شکایت خواهند کرد”.

این منبع در ادامه افزود: “با وجود احتمال شکستگی دست و پای این زندانیان و همچنین تداوم اعتصاب غذا، سلامت آنها با خطر جدی روبرو است؛ با این حال مسئولان زندان بر ادامه محروم نگه داشتن آنها از دریافت خدمات پزشکی اصرار دارند”.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص وضعیت این زندانیان گفته بود: “روز دوشنبه ۲۲ بهمن ماه نیز صداهای ناله و فریاد این زندانیان در اثر ضرب و شتم از سلول‌های انفرادی به گوش بقیه زندانی‌های بندهای مجاور می‌رسید. آنها بدون لباس مناسب در سلول انفرادی در محیطی سرد در اعتصاب غذا به سر می‌برند و تاکنون جهت مداوا و درمان به بهداری زندان اعزام نشده‌اند”.

لازم به یادآوری است در پی حمله خشونت آمیز روز چهارشنبه نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج به سالن محل نگهداری زندانیان اهل سنت و مضروب کردن آنان، دستکم ۸ تن از این زندانیان به سلول انفرادی منتقل شده بودند. این اقدام به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه و حمایت سایر زندانیان از تصمیم او صورت گرفته است.

از این میان ۶ تن علیرغم آسیب دیدگی ناشی از ضرب و شتم و بدون رسیدگی پزشکی به بند بازگردانده شده و حمزه درویش و توحید قریشی پس از انتقال به سلول انفرادی در اعتراض به رفتار خشونت آمیز مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

حمله به محل نگهداری زندانیان اهل سنت پس از آن روی داد که روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه، توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه امتناع کرده بود. دلیل امتناع این زندانی از حضور در جلسه دادگاه عدم رعایت فاصله زمانی قانونی میان تاریخ احضار با تاریخ جلسه دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل خود بوده است.

این نخستین بار نیست که این‌گونه حملات به بند زندانیان اهل سنت صورت می‌گیرد. در مردادماه سال جاری و در سالیان گذشته نیز به صورت مکرر زندانیان این سالن بارها مورد حمله و بازرسی توام با خشونت و تخریب وسایل شخصی قرار گرفته‌اند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *