بهزاد نبوی: ۶۰ درصد از ثروت ملی ایران در اختیار چهار نهاد است

بهزاد نبوی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، می‌گوید ۶۰ درصد از ثروت ملی ایران در اختیار چهار نهاد «ستاد اجرایی فرمان امام»، «قرارگاه خاتم»، «آستان قدس» و «بنیاد مستضعفان» است که هیچ یک از آنها ارتباطی با دولت و مجلس شورای اسلامی ندارند.

سه نهاد مورد اشاره آقای نبوی زیرنظر مستقیم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بوده و تنها به وی گزارش می‌دهند. قرارگاه خاتم نیز از زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران است که فرمانده آن را رهبر ایران منصوب می‌کند.

آقای نبوی اشاره‌ای به دارایی‌های در اختیار این نهادها نکرده و در ۴۰ سال گذشته نیز هیچ آماری در این زمینه از سوی نهادهای یاد شده منتشر نشده است. مجلس خبرگان که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی وظیفه نظارت بر رهبر ایران را برعهده دارد، نیز گزارشی از عملکرد نهادهای زیرنظر خامنه‌ای ارائه نکرده است.

با این حال، خبرگزاری رویترز ۲۰ آبان سال ۱۳۹۲ در گزارشی تحقیقی نوشت که فقط دارایی‌های ستاد فرمان اجرایی امام «بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار» تخمین زده می‌شود.

به نوشته رویترز، رقم «۹۵ میلیارد دلار» برگرفته از تجزیه و تحلیل بیانیه‌های مقام‌های رسمی ستاد، آمار بورس اوراق بهادار تهران و وب‌سایت‌های شرکتی به انضمام اطلاعاتی از وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *