“اقتصاد ایران دیگر توانایی پرداخت هزینه سیاست‌های تقابلی را ندارد”

استاد دانشگاه تهران گفت اقتصاد ایران دیگر توانایی پرداخت هزینه سیاست‌های تقابلی را ندارد و هنوز به مسأله درمان بی‌اعتمادی مردم به نهادهای عمومی توجه نشده است.

حمیدرضا جلایی‌پور، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران تصریح کرد: “پس از اعتراضات دی ماه 96، اعتراضات بازار و تیرماه 97، سقوط قیمت ریال و خروج ترامپ از برجام، هنوز تغییری در «سیاست‌های کلان داخلی و خارجی» انجام نشده است. هنوز توجه نشده که اقتصاد ایران دیگر توانایی پرداخت هزینه سیاست‌های تقابلی را ندارد و هنوز به مسأله درمان بی‌اعتمادی مردم به نهادهای عمومی توجه نشده است.”

به گزارش “روزنامه ایران”، جلایی‌پور با اشاره به اعتراضات دی ماه 96 در بیش از 60 شهر و بیش از 10 شب و تداوم اعتراضات پراکنده در یک سال گذشته گفت: این روند به روشنی نشان داد ما با یک جامعه مطالباتی، جنبشی و چالشی روبه‌رو هستیم. متأسفانه پس از گذشت یک سال حاکمیت در رویارویی با چالش‎های اقتصادی، سیاست خارجی و اقلیمی این جامعه مطالباتی هنوز پاسخ مؤثر نداده‌اند.

وی ادامه داد: “پس از یک سال هم‎آیندی چالش‏ ها ادامه دارد و تورم مهار نشده و تخریب تندروها (از نوع تهدید به مرگ در استخر) به پیش می‌رود و تغییرهای قابل رؤیت برای مردم کم بوده است. تغییرات قابل رؤیت اینها بوده: مقداری شعارهای ضد خارجی کمتر شده، یا در تابستان امسال به حجاب مردم کمتر گیر داده شده، گفتم انتخاب استانداران جدید مردم‌گرایانه‌تر بود، رشد نرخ ارز کنترل شده است.”

این جامعه شناس ایرانی اظهار داشت: “با این همه با این اقدامات چالش‏ های جامعه ایران مهار نمی‌شود. در سال 92 و 96 مردم انتظار داشتند که دولت روحانی نماینده «صدای مردم» در حاکمیت باشد ولی ظاهراً بقیه ارکان حاکمیت تلاش می‌کنند که با کنترل «دولت روحانی» زمان را بگذرانند تا از این ستون به آن ستون فرجی بشود. در صورتی‎که دم‎دست‎ترین راه مهار چالش‎های جامعه ایران یک حکمرانی خودترمیم‌پذیر، چابک و پاسخگو است که فعلاً علائم آن رؤیت نمی‌شود.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *