اعمال فشار اداره اطلاعات بر خانواده یک فعال اهل سنت کورد ساکن اروپا

طی روزهای گذشته و برای چندمین بار خانواده “بارزان فاروقی”  به اداره اطلاعات شهرستان مریوان احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند.

خبرنگاران آزاد کردستان – بارزان فاروقی که پس ازتهدیدهای نیروهای امنیتی مجبور به ترک ایران شد در این باره به گزارشگر خبرنگاران آزاد کردستان گفت: ” روز چهارشنبه 26 دی ماه 1397 اطلاعات مریوان برادرم را احضار و مورد بازجویی قرار دادند.  در این بازجویی از برادرم اطلاعاتی در مورد مکان فعلی زندگی و همچنین بازگشت من به ایران را خواستار شده بودند.  پیش تر نیز ماموران امنیتی اداره اطلاعات سنندج خطاب به پدر و همسرم گفته بودند افراد ما همه جا حضور دارند و او را هر جا که باشد شکار می کنند.

آقای فاروقی در ادامه افزود “در تمام مدت زمان اقامتم در ترکیه از طریق افراد ناشناس و همچنین به صورت تلفنی از طرف سفارت و کنسولگری ایران در ترکیه مورد تهدید مستقیم قرار گرفتم. تهدیدها ادامه داشت تا اینکه در سال گذشته و در تاریخ 19/01/2018 در یک سانحه رانندگی کاملا مشکوک و پر ابهام پسرم 13 ساله ام در استانبول دچار تصادف شد و بشدت از ناحیه دست و پای راستش دچار آسیب دیدگی شدید (شکستگی) شد. دقیقا بعد از این جریان به صورت مستقیم توسط یکی از مقام های رسمی کنسولگری ایران در استانبول تهدید شدم‌.”

اعمال فشار اداره اطلاعات بر خانواده یک فعال اهل سنت کورد ساکن اروپااعمال فشار اداره اطلاعات بر خانواده یک فعال اهل سنت کورد ساکن اروپا
اعمال فشار اداره اطلاعات بر خانواده یک فعال اهل سنت کورد ساکن اروپا

گفتنی است همسر این فعال اهل سنت کورد به اسم “شتاو فاروقی” به همراه دو فرزند خردسال خویش به اسم های ”محمد 13 سالە و آلاء 5 سالە“  پس از سانحه تصادف سال گذشته و در تاریخ  12 اسفند 1396 در حین بازگشت از استانبول در فرودگاه تبریز بازداشت شدند. خانواده آقای فاروقی پس از بازداشت اولیه در تبریز به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در سنندج منتقل شدند و این در حالی بود که فرزند پسر آقای فاروقی که به علت شکستگی دست و پا باید تحت مراقبت می بود وی را از مادر جدا کرده و به سلول انفرادی منتقل کردند که پس از سه روز بازجویی آزاد شد اما خانم “شتاو فاروقی”  تا تاریخ 4 فروردین 1397 در بازداشت ماندند و در نهایت با قرار وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند.

این فعال عقیدتی کورد در پایان متذکر شد احضار خانواده ام از جمله پدر، همسر وبرادرم همچنان ادامه دارد و متاسفانه تمامی مدارک شناسایی من از جمله شناسنامه، کارت ملی، گواهی نامه رانندگی و پایان خدمت توسط اداره اطلاعات سنندج مصادره و توقیف شده است و تا این لحظه از باز پس دادن این مدارک به خانواده ام امتناع کرده اند.

به گفته برخی فعالان حقوق اقلیت ها در ایران  فشار بر فعالان اهل سنت کورد پس از فرمان آتش به اختیار آیت الله خامنه ای اوج و شدت بیشتری گرفته است.

اعمال فشار اداره اطلاعات بر خانواده یک فعال اهل سنت کورد ساکن اروپا
محمد فاروقی 13 ساله

1 thought on “اعمال فشار اداره اطلاعات بر خانواده یک فعال اهل سنت کورد ساکن اروپا

  1. من نیز پسر عموی آقای فاروقی هستم پس از تهدیدهای اطلاعات مریوان مجبور به ترک ایران شدم و در حال حاضر در اروپا ساکن هستم
    (خانواده بارزان پسر عموی من که همسر ایشان دختر دایی من میباشد)
    من به مدت۲سال تحت احضار اداره اطلاعات مریوان و همچنین قرارگاه رمضان مریوان بودم ودر اخر مجبور به ترک ایران شدم
    طایفه فاروقی در مریوان و هورامان منطقه ی مریوان به عنوان طایفه ایی موحد که صوفی ها و دولت به اسم وهابی ازما اسم میبرند مورد آزار و اذبت از طرف اطلاعات و مزدورهای صوفی آنها هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *