اعتراف وزیر اطلاعات به بازداشت و بدرفتاری با دهها بیگناه در پرونده ترور دانشمندان هسته ای

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در پی پرسش کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از وی در خصوص پرونده متهمان ترور دانشمندان هسته ای، روز سه‌شنبه در جلسه این کمیسیون حاضر شد و توضیحاتی ارائه داد. محمود صادقی اعلام کرده است که وزیر اطلاعات در خصوص شکنجه این متهمان جهت اخذ اعتراف توضیح روشنی نداد و ادعای اختلاف اطلاعات سپاه با وزارت اطلاعات در خصوص این پرونده را رد کرده است. علوی همچنین در این جلسه مدعی شده است که ترور مسعود علی محمدی توسط مجید جمالی فشی محرز و بر همین اساس اعدام شده است. وزیر اطلاعات همچنین مدعی شد که متهمان ۵۳ نفر بوده اند و “پس از احراز بیگناهی ۴ میلیارد تومان به آنها خسارت پرداخت شده است”. محمود صادقی توضیحات وزیر اطلاعات در خصوص این پرونده و اقدامات وزارت مربوطه برای جبران اشتباهات را ناکافی دانسته و گفته است که باید با صدور بیانیه ای از قربانیان این پرونده عذرخواهی می شد.

لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۱ شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران “مستند کلوپ ترور” را پخش کرد. ۱۳ نفر در این برنامه به جاسوسی اعتراف کردند. تعدادی از متهمان اعتراف کردند که به اسرائیل رفته، آنجا آموزش ترور و استفاده از مواد منفجره را دیده‌اند و برای ترور دانشمندان اتمی به ایران بازگشته‌اند.

بامداد روز ۲۶ اردیبهشت ماه ۹۱ و پیش از پخش این مستند، مجید جمالی فشی یکی از این متهمین که از سوی دستگاه قضایی به ترور مسعود علی محمدی از دانشمندان هسته‌ای ایران متهم شده بود، به دار آویخته شد.

در حالی که ترور دانشمندان اتمی محاربه و اقدام علیه امنیت ملی محسوب می شود و در قانون کشور ایران حکم اعدام دارد متهمین دیگر این مستند پس از حدود ۳ سال و نیم آزاد شده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *