آمریکا به دلیل ارز دیجیتال تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع می‌کند

رسانه‌های آمریکا اعلام کردند با نزدیک شدن زمان عرضه یک ارز دیجیتال از سوی ایران با هدف دور زدن تحریم‌ها، کنگره این کشور پیش‌نویس قانون جدیدی را در هفته جاری بررسی می‌کند که هدف از آن وضع تحریم‌های سختی علیه ایران است.

به گزارش وبگاه کوین‌دسک که یک وبگاه تخصصی در حوزه ارزهای دیجیتال است، قانونگذاران آمریکایی در یک ماه اخیر به دولت این کشور هشدار داده‌اند که ایران قصد دارد به مانند ونزوئلا با عرضه یک ارز رمزگذاری شده، تحریم‌های وضع شده علیه اقتصاد و نفت این کشور را دور بزند.

پیش‌نویس این قانون که بر اساس گزارش مایک گالاگر، سناتور ایالت ویسکانس درباره تلاش‌های ایران برای ایجاد یک ارز رمزگذاری شده، مطرح شد، خواستار ممنوعیت تامین مالی غیرقانونی از سوی ایران است.

این قانون که در مجلس سنا بررسی شد و سناتور تد کروز، از ایالت تکزاس آن را به کنگره عرضه کرد، شامل پیشنهاداتی برای وضع تحریم علیه افرادی است که به عمد تامین مالی یا خدمات فنی در اختیار ایران بگذارند که در راستای توسعه این ارز دیجیتال استفاده شود.

این قانون در راستای اقدام دونالد ترامپ در ماه می 2018 برای خروج از توافق هسته‌ای است. مایک گالاگر در این‌باره گفت: «خروج از برجام تنها گام اول برای افزایش فشار بر رژیم ایران است… اینک کانال مهمی برای وضع بالاترین درجه فشار اقتصادی و از بین بردن توان رژیم ایران برای صادر کردن خشونت به منطقه است.»

گالاگر گفت که این قانون دقیقا این کار را با قطع کارآمد ارتباط ایران با جامعه مالی جهان انجام می‌دهد.

پیش از این ایران اعلام کرده بود که قصد دارد یک ارز دیجیتال عرضه کند که به این کشور امکان می‌دهد تحریم‌های جدید آمریکا را دور بزند.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران گفته بود که ارزهای دیجیتال می‌توانند به هیمنه دلار بر تجارت جهانی پایان دهند.

آمریکا در ماه جاری تعدادی از هکرهای ایرانی را تحریم کرد که با نهادهای امنیتی ایران همکاری می‌کرده و با نفوذ به شبکه‌ها و وبگاه‌های آمریکایی اقدام به باج‌گیری می‌کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *